Wielkie zagrożenie dla szosy poznańskiej

We wrześniu 2014 roku na moje zaproszenie nad brzeg Warty, między Wiórkiem a Czapurami, przybyła Komisja Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Mosinie, której także jestem członkiem. Przedstawiłem wówczas Radnym, jakie zagrożenie niesie w tym miejscu rzeka, podmywająca szosę poznańską.

Komisja pod przewodnictwem Waldemara Wiązka szybko zareagowała, składając wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dosłownie, po kilku dniach pracownicy RZGW wraz z p. Jagodą Andrzejewską, kierowniczką Zarządu Zlewni Środkowej i Dolnej Warty przybyli nad rzekę i po dokonaniu oględzin potwierdzili bardzo duże zagrożenie dla pobliskiej szosy, niezwłocznie przystępując do działania.

Prace przy zabezpieczeniu prawego brzegu Warty na granicy Czapur i Wiórka rozpoczęły się w październiku 2015 roku. W wyniku przetargu ogłoszonego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu wykonawcą robót zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „HYDROBUD” z Gorzowa Wlkp. Dokumentacja projektowa obejmowała remont opaski na długości 247 m, wykonany w 2015 roku oraz remont sześciu ostróg, wykonany we wrześniu i październiku 2016 roku za pomocą technologii z wody (z uwagi na niebezpieczeństwo podmycia skarpy i zagrożenie stabilności drogi Poznań-Wiórek). Inwestycja została wykonana ze środków RZGW i kosztowała ok. 900 tys. zł , a jej efekty powinny posłużyć przez długie lata.

Dla pełniejszego zadowolenia nas wszystkich potrzebne jest jeszcze zabezpieczenie i uformowanie skarpy na odcinku od Wiórka do ulicy Promowej w Czapurach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *