Wiórek się zmienia

Zaszczytną funkcję radnego Rady Miejskiej sprawuję siedem lat. Wcześniej, od 1999 roku, przez dwie kadencje działałem w Radzie Sołeckiej Wiórka, a w 2007 roku zostałem wybrany na sołtysa.

W tym kilkuletnim okresie Wiórek zmienił się diametralnie i to pod względem komfortu życia, jak i bezpieczeństwa czy estetyki.

W ostatnich dwóch latach udało się zabezpieczyć prawy brzeg Warty na granicy Czapur i Wiórka, zapobiegając podmyciu skarpy i zagrożeniu stabilności drogi poprzez remont nabrzeża i sześciu ostróg.

W zeszłym roku na ul. Bankowej wykonano chodnik, wytyczono i utwardzono pobocza przy ul. Podleśnej, Poznańskiej i Sosnowej, a także zamontowano oświetlenie na ul. Szkolnej Miejscowa świetlica została zmodernizowana, tym razem na zewnątrz, poprzez wyposażenie jej w dostosowane do istniejących już wiat funkcjonalne zadaszenie, dzięki któremu organizowanie imprez plenerowych stało się możliwe i łatwiejsze, niezależnie od pogody. Mieszkańcy Wiórka i okolicznych miejscowości uczestniczą tu w organizowanych w ciągu roku festynach, zabawach, spotkaniach okolicznościowych i zebraniach.

W styczniu tradycyjnie od lat wraz  z Radą Sołecką zapraszamy seniorów i nie tylko, na Noworoczne Spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka, na których występują różni artyści. W tym roku zaprosiłem znaną Kapelę „Zza Winkla” z Nowego Tomyśla, która od ponad trzydziestu lat prowadzi działalność artystyczną, kultywując tradycję wielkopolską i gwarę poznańską. Gośćmi honorowymi wieczoru byli Jubilaci, Państwo Jadwiga i Ryszard Przybylscy, obchodzący 50. lecie małżeństwa. W trakcie koncertu dostojni Jubilaci otrzymali wraz z bukietem kwiatów kosz upominków oraz najserdeczniejsze gratulacje i życzenia. To już dziewiąta Złota Para z Wiórka, którą od czasu rozpoczęcia swej działalności jako sołtys i jednocześnie wprowadzenia tej tradycji miałem zaszczyt uhonorować.

Kolejną coroczną imprezą organizowaną na terenie świetlicy jest majówka z bezpłatnymi atrakcjami dla najmłodszych i zabawą taneczną. W tym roku była też okazją do uroczystego świętowania mojego jubileuszu 10. lecia pełnienia funkcji sołtysa Wiórka, którą objąłem 24 kwietnia 2007 roku. Zaproszeni goście mogli obejrzeć podsumowanie mojej pracy w formie prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez administratora internetowej strony Wiórka, Adama Włodarczaka, na podstawie zdjęć pochodzących z kilkutomowej kroniki sołectwa, prowadzonej przez Elżbietę Przybylską.

Kilka miesięcy później, na początku września, również na terenie świetlicy odbył się kolejny festyn dożynkowy, poprzedzony uroczystą Mszą św. dziękczynną za tegoroczne

zbiory, którą uświetnił Chór św. Cecylii oraz Orkiestra Dęta im. Harcmistrza Antoniego Jerzaka z Mosiny.

Co roku, w drugą sobotę września, mieszkańcy biorą udział w popularnym Święcie Pyry, które gromadzi wszystkie pokolenia. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „JEDNOŚĆ” Czapury-Wiórek przygotowuje zawsze sporo atrakcji z pyrą w roli głównej.

Od paru lat przybywa do Wiórka św. Mikołaj z upominkami dla najmłodszych. Co roku zorganizowanie tej imprezy życzliwie wspierają właściciele lokalnych firm: p. Barbara Nowaczyk i p. Piotr Nowaczyk ze „Sklepu Spożywczo-Przemysłowego” w Wiórku oraz p. Jacek Szajbe z „Przyczep Kempingowych Wiórek”.

Innowacyjną formą zabawy było Powitanie Nowego Roku 2017, które po raz pierwszy zorganizowałem „pod chmurką” w obrębie ronda przy muzyce z telebimu. Niewielkie grono mieszkańców pojawiło się na placu przed północą, aby wspólnie oglądać koncert sylwestrowy z Zakopanego, wypić kawę lub grzańca, potańczyć i w blasku fajerwerków przywitać nadchodzący rok.

W lipcu na terenie świetlicy, obok placu zabaw dla dzieci powstała otwarta strefa aktywności – siłownia zewnętrzna z ośmioma różnymi urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W naszej miejscowości zaszły także zmiany wizerunkowe, które można dostrzec w wielu miejscach, m.in. przy wjeździe do Wiórka od strony Czapur. Jeszcze niedawno rosły tu wysokie topole, zagrażające pojazdom, pieszym

i sąsiednim posesjom. Po wykarczowaniu ich, nawiezieniu ziemi i uporządkowaniu terenu w ramach prac społecznych, bez żadnych nakładów finansowych, powstał szeroki taras widokowy na Wartę i Wielkopolski Park Narodowy. W zeszłym roku został zmodernizowany, uzyskując nową nawierzchnię z kostki brukowej w części parkingowej i na ścieżkach. Zamontowano także granitowy stół z dwiema ławkami, co pozwoli w pełni na korzystanie z tego urokliwego miejsca. W tym roku powierzchnia tarasu została powiększona poprzez dodatkowe ilości nawiezionej ziemi, na której już rosną ozdobne krzewy.

W ciągu ostatnich lat mieszkańcy ul. Sosnowej z materiałów przeze mnie uzyskanych usypali pobocze, uporządkowali przyległy teren i utworzyli na znacznej długości pas zieleni z ławeczkami, kwietnikami i krzewami. Godne naśladowania przedsięwzięcie zostało docenione przez organizatorów corocznego konkursu „Zielona Gmina” w kategorii „Zieleńce-kwietniki”.

W pobliżu pętli autobusowej kolejny skrawek gminnego terenu został przekształcony w zielony skwer z ozdobnymi krzewami i kwiatami, który pielęgnuje mieszkaniec sąsiadującej posesji.

Usytuowany pośrodku wsi przydrożny krzyż wraz z otaczającym go terenem zmienił również swój wygląd. Najpierw wykonano posadzkę, potem zamontowano nowe ogrodzenie, posadzono ozdobne krzewy, a następnie skorodowany już trzydziestosiedmioletni krzyż wymieniono na nowy.

W zeszłym roku stanęła tu ufundowana przeze mnie Figura Matki Bożej jako votum dziękczynne za dokonane przemiany w czasie pełnienia funkcji sołtysa i radnego.

Moja praca nie miałaby większego odzewu, gdyby nie współdziałanie z władzami samorządowymi i grupką ludzi, na których mogę zawsze liczyć i między innymi na tej współpracy opieram swoją działalność. Składam wszystkim szczególne podziękowania za wszelką pomoc, zrozumienie potrze i realizację zadań na terenie naszego sołectwa. Tylko przy wspólnym zaangażowaniu mieszkańców, Rady Sołeckiej i władz samorządowych możliwy jest pełny sukces działań na rzecz naszej wsi, naszego wspólnego podwórka, na którym spotykamy się i żyjemy każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *