Niewykorzystana okazja – Czerwonka

W marcu br. komornik przeprowadził licytacje komorniczą terenu, przy ulicy Pożegowskiej 1,  na którym obecnie funkcjonuje firma produkująca wyroby betonowe. Od wielu lat radni wspólnie z Burmistrzem (poprzedniej kadencji) zabiegali o to, aby ponad 3 hektarowy teren wykupić. Kiedy nadążyła się ku temu okazja, Burmistrz Jerzy Ryś nie przystąpił do aukcji, nie konsultując tego faktu z radnymi. W wyjaśnieniach ustnych, Burmistrz wskazywał, że proponowana cena która stanowiła ok. 1,5mln zł (+VAT) (3/4 wartości) była zbyt wysoka (biorąc pod uwagę, że wykup dotyczyłby prawa do użytkowania wieczystego terenu). Dlaczego wskazany teren jest  ważny dla naszego Osiedla? Gmina odnośnie tego terenu ma dość jasno sprecyzowane plany – przez środek tego terenu ma przebiegać (w przyszłości) kontynuacja drogi tzw. Czerwonki, która połączy się w okolicach jeziora Budzyńskiego z drogą wojewódzką 431. Drugim argumentem w tym zakresie jest niewątpliwy potencjał terenu, który po uporządkowaniu, mógłby stanowić nowy teren pod rozwój zabudowy oraz terenu usług. Nasze Osiedle objęte jest obszarem rewitalizacji, co pozwoliłoby w dłuższej perspektywie na uzyskanie odpowiednich środków, które pomogłyby przywrócić świetność temu miejscu. Jak będzie w przyszłości? Gmina ma możliwość wykupu zabezpieczonego terenu tylko pod drogę (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – około 0,6 ha). Koszt wykupu oraz termin, kiedy to nastąpi nie jest znany (wstępne wyliczenia zakładają nakładu rzędu od 600 tyś. do około 1 miliona złotych)

Czerwonka – droga, która musi powstać ale…

Czerwonka, tak potocznie nazywa się droga, która ma powstać pomiędzy DW 430 a 431. Pierwszy etap inwestycji zakłada wjazd bezpośrednio w ulicę Kołłątaja poprzez rondo, które musi powstać u zbiegu ulicy Sienkiewicza, Mickiewicza oraz Poniatowskiego.

Takie rozwiązanie wzbudziło uzasadnione obawy mieszkańców ww. ulic, którzy złożyli protest do Burmistrza (protest został oddalony). Pierwszy raz wspomniane rondo w projekcie ujrzałem w lutym br. co niezwłocznie opublikowałem na osiedlowej stronie internetowej. W zakresie procedowania projektu nastąpiło wiele błędów, które w połączeniu z utrudnieniami związanymi z uzyskaniem dodatkowych dokumentów, spowodowały opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Urząd nie mógł tym samym starać się o żadne dofinasowanie zewnętrzne, a sama inwestycja powstanie w podziale na etapy.

Mając na względzie bezpieczeństwo na naszym Osiedlu, wspólnie z Zarządem Osiedla wnioskowaliśmy o poprawę bezpieczeństwa pieszych. Niestety i w tym przypadku nie obyło się bez problemów. Procedowana zmiana organizacji ruchu na ulicy 25 stycznia, spowodowała konieczność uzupełnienia oznakowania na ulicy Konopnickiej. Według instrukcji Starostwa Powiatowego, należy na tej ulicy ustawić znak „Strefa zamieszkania”, co bezpośrednio przekłada się na nakaz parkowania pojazdów mechanicznych tylko w wyznaczonych do tego strefach. Miejsc postojowych na tej ulicy, według przepisów, nie można ustalić (zbyt mała szerokość jezdni). W związku z tym, na dyżurze dla mieszkańców, podjęliśmy wniosek o wstrzymaniu procedowania ww. zmiany, do momentu rozwiązania kwestii możliwego parkowania przy posesji. Podobny problem pojawił się na ulicy Budzyńskiej. W tym zakresie udało się wprowadzić do budżetu na rok 2018, opracowanie projektu przebudowy ulicy, w tym budowy zatok postojowych oraz bezpiecznych przejść dla pieszych. W ramach prac bieżących kontynuowany będzie również remont chodnika na ulicy Kołłątaja i oświetlenie cmentarza przy ul. Sienkiewicza.

Dominik MICHALAK

 

3 Replies to “Niewykorzystana okazja – Czerwonka”

  1. Będziemy niestety w dalszym ciągu męczyć się w korkach. Czy to tak trudno zrozumieć, że jak mieszkamy musimy również pracować i to czasami poza Mosiną. Tragedia czasami co się dzieje na wjazdach do miasta…. Brak słów Panie RYŚ, Brak słów Panie MIELOCH…

  2. Przecież obecny Burmistrz niema prawo jazdy to co go interesują problemy komunikacyjne tego Miasta. Zastępca mieszka za Barwą więc również w korkach nie stoi do pracy, ważne że u niego na osiedlu ulice się utwardzają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *